© Powered by SiteSpirit

 
bezoek ecpat.gif
 

Bannner Defence fro Children.jpg
Help ons - doneer nu!.jpg
2004-1 picto kl wij blijvenv2.png

Kinderen zonder verblijfsvergunning mogen nooit op straat worden gezet



webshop.png

Wet Inburgering Buitenland schendt ook Kinderrechten

15 mei 2008


Defence for Children International sluit zich aan bij de kritiek van Human Rights Watch (HRW) over de Wet Inburgering Buitenland. Migrantenjongeren van zestien jaar en ouder moeten eerst een inburgeringsexamen afleggen voordat ze naar Nederland mogen komen. In een recent gepubliceerd rapport constateert HRW dat de wet discriminerend is en de beoogde integratie juist hindert. Kinderrechten zijn ook in het geding bij deze wet. Jongeren die zich willen herenigen met hun ouder in Nederland moeten namelijk eerst inburgeren in hun land van herkomst.


Kinderen willen meestal naar hun ouders. Zo snel mogelijk. Zeker als het om kinderen gaat die in de chaos en paniek van een oorlog hun ouders uit het oog verloren. Soms zijn die ouders in Nederland beland en hebben ze hier asiel gekregen. Als het veel tijd kost voordat de ouders en kinderen elkaar weer op het spoor zijn, loopt het kind de kans om eerst een examen in het kader van de Wet Inburgering Buitenland te moeten afleggen voordat het naar zijn ouder in Nederland mag komen. Dat is een schending van artikel 10 van het Internationaal Verdrag inzake de Rechten van het Kind (IVRK). Daarin staat dat landen met menselijkheid, welwillendheid en spoed moeten werken aan gezinshereniging.


Defence for Children kreeg onlangs op haar helpdesk een vraag van een Somalische vrouw die haar kinderen van vijftien en zeventien jaar wilde laten overkomen. Hun vader was vermoord in de Somalische burgeroorlog en de moeder was in paniek het land ontvlucht zonder haar kinderen mee te kunnen nemen. Toen de moeder de kinderen eindelijk via via had gevonden bleken ze te zwerven op de straten van Djibouti. De oudste was verkracht en heeft daar een baby aan over gehouden. In plaats van zo snel mogelijk naar hun moeder te kunnen reizen werd gezegd dat de oudste dochter eerst een inburgeringsexamen moest afleggen. De moeder in Nederland heeft inmiddels de Nederlandse nationaliteit.


De Wet Inburgering Buitenland is een van de vele obstakels die het recht op gezinsleven voor kinderen in Nederland in de weg staan. Unicef en Defence for Children stelden in het Jaarbericht Kinderrechten 2008 al vast dat dit een van de meest geschonden kinderrechten in Nederland is. PvdA-Kamerlid Spekman heeft daarover vragen gesteld aan staatssecretaris Albayrak van Justitie. In het antwoord daarop zegt de staatssecretaris dat het beleid in overeenstemming is met de eisen uit het IVRK. Dit is niet zo. De eisen uit de Wet Inburgering Buitenland vormen een voorbeeld. Kinderen horen bij hun ouders te zijn, als, zodra en zolang dat in hun belang is.


Meer informatie
Klik hier voor het rapport van Human Rights Watch: The Netherlands: Discrimination in the Name of Integration. Migrants' Rights under the Integration Abroad Act, May 2008.
Klik hier voor het Jaarbericht Kinderrechten 2008.
Klik hier voor de Kamervragen.


PDF pagina

© 2009 Defence for Children International Nederland - All rights reserved.