12 augustus 2009
Volgens het Kinderrechtencomité staan oude gewoonten en politieke belangen nog altijd in de weg aan de werkelijke participatie van kinderen. Vooral jongere kinderen en kinderen uit gemarginaliseerde groepen of bijzonder kwetsbare kinderen zoals gehandicapten, straatkinderen of vluchtelingen, krijgen geen kans om hun eigen mening te geven en om gehoord te worden. Daarom heeft het Comité op 1 juli 2009 een General Comment gepubliceerd over artikel 12 van het Kinderrechtenverdrag: het recht van het kind om een eigen mening te geven en gehoord te worden.
Het doel van General Comments is om Staten te helpen bij de juiste implementatie van de artikelen uit het Internationaal Verdrag inzake de Rechten van het Kind (IVRK) en daarbij duidelijkheid te verschaffen over de inhoud en betekenis van de Verdragsbepalingen. Daarbij wil het Comité dat er wetgeving, beleidsmaatregelen, toezichtmechanismen ontwikkeld worden om de volledige invoering van de betreffende artikelen te realiseren. Defence for Children spoort de Nederlandse regering aan om zich actief in te zetten voor de volledige implementatie van het recht van kinderen om een mening te geven en gehoord te worden in alle zaken die het kind aangaan. Ook moet er een garantie zijn dat aan die mening passend belang wordt gehecht.
Het recht om een mening te geven en gehoord te worden is een recht dat zowel aan een individueel kind als aan groepen kinderen toekomt. De Staten zijn verplicht het recht van het kind om een mening te geven en gehoord te worden te garanderen maar het kind beslist zelf of het van dat recht gebruik zal maken. Staten moeten alle informatie aan het kind verstrekken om een eigen mening te kunnen vormen. Het recht om gehoord te worden moet toegepast worden in alle settings en situaties. Het Comité inzake de Rechten van het Kind roept Staten op om General Comment nr. 12 zo wijd mogelijk te verspreiden bij de overheid, deskundigen en burgers en er alles aan te doen om de implementatie van artikel 12 IVRK te bevorderen. Dat houdt o.a. in dat er vertalingen en een kindvriendelijke versie van het General Comment beschikbaar dienen te zijn en dat alle professionals die met en voor kinderen werken daarover geschoold dienen te worden.
Klik hier voor het General Comment.
© 2009 Defence for Children International Nederland - All rights reserved.