© Powered by SiteSpirit

 
bezoek dci.gif
 

logo 2.gif

ECPAT ontvangt steun van o.a.:

Bodyshop.jpg

Help ons - doneer nu!.jpg

Nieuwe landelijke aanpak kinderporno

22 juni 2011


De afgelopen jaren is al een aantal initiatieven uitgevoerd om kinderporno te bestrijden. Maar van een samenhangende, uniforme en effectieve aanpak is nog geen sprake. Uit de Korpsmonitor Kinderporno 2010 blijkt dat de werkvoorraad zich op een onacceptabel hoog niveau bevindt, dat de beschikbare politiecapaciteit vooral wordt ingezet voor het wegwerken van die werkvoorraad, dat de aanpak divers is georganiseerd per regio en dat 20 van de 25 politiekorpsen in Nederland een onvoldoende scoren voor de aanpak van kinderporno. Verder wees de korpsmonitor uit dat de gewenste focusverlegging van downloaders naar plegers, producenten en verspreiders van kinderporno en naar het achterhalen van slachtoffers onvoldoende van de grond komt. Met het Programma Verbeteren Aanpak Kinderporno moet hier verandering in komen.


Landelijke aansturing

In het Verbeterprogramma staat beschreven dat vanaf 2012 een landelijke eenheid zal zorgen voor de aansturing en toewijzing van politiecapaciteit aan tien regionale eenheden. De Landelijke eenheid houdt het landelijke overzicht en zal de kwaliteitsverbetering gaan monitoren. Verder zal de landelijke eenheid zich richten op de ontwikkeling van interventiestrategieën, het toegankelijk maken van informatie binnen en buiten de politieorganisatie, het beheer van de landelijke kinderpornodatabase en ernstige, ingewikkelde landelijke of internationale zaken oppakken. De regionale eenheden, die in multidisciplinaire teams gaan werken, zullen zich vooral bezighouden met het opsporen van slachtoffers en verdachten van seksueel misbruik en kinderpornozaken die als bijvangst van misbruikonderzoeken aan het licht komen. De overige kinderpornozaken, welke vooral via het Meldpunt Kinderporno, internet of buitenlandsonderzoek binnenkomen, worden door de Korps Landelijke Politiediensten onderzocht.


Een kwart meer kinderpornoverdachten naar OM in 2014

In brief aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het Verbeterprogramma laat minister Opstelten weten dat in drie jaar tijd 25% meer kinderpornoverdachten aangeleverd dient te worden bij het Openbaar Ministerie. Het gaat dan niet om verdachten van downloaders van afbeeldingen van seksueel misbruik van kinderen, maar om verdachten van het vervaardigen en verspreiden van kinderpornografisch materiaal.


Impact slachtoffers centraal

De impact en het effect van de aanpak op de slachtoffers van seksueel misbruik moet centraal komen te staan en niet de omvang van de output van de verwerking van de werkvoorraad door de politie. Dit wordt zowel door minister Opstelten benadrukt als in het Verbeterprogramma genoemd. ECPAT vindt dit een goed uitgangspunt, maar mist indicatoren hiervoor in het Verbeterprogramma.


PDF pagina

© 2009 Defence for Children International Nederland - All rights reserved.